Bojtorján (Arctium lappa)
A növény gyökerének egyik hatóanyaga az artiopikrin, mely gomba és baktériumellenes hatással rendelkezik, így fogyasztása rendkívül kedvező légzőszervi problémák esetén, ugyanis csillapítja a köhögést, és a tüdőgyulladás tüneteit. Antibakteriális hatásából fakadóan ezen kívül érdemes még hasmenés, gyomor- és bélhurut esetén is alkalmazni. Influenzás időszak előtt is érdemes bojtorján teát fogyasztani, mert a benne található hatóanyagok erősítik az immunrendszert is. Hosszú távú fogyasztása képes a pajzsmirigy-túlműködést csökkenteni. Korrianderrel és édesgyökérrel elkevert főzete megszüntetheti a gyomorfekély és a gyomorégés tüneteit. Méregtelenítő hatású, enyhíti a bélrendszer gyulladásait, gyógyítja a nyombélfekélyt és a vastagbélfekélyt.
Segít a májműködés szabályozásában, a bojtorjánfőzet használata májgyulladás fennálltakor fokozottan ajánlott. Csökkentheti a túlzott epetermelést, valamint segédkezik az epekő feloldásában. Mérsékeli az ízületi gyulladások okozta fájdalmat.
A bojtorjánforrázat segítségével megelőzhető a vesehomok és a vesekő képződése. Ezerjófűvel vegyítve alkalmazható hasnyálmirigy-gyulladás esetén. Képes redukálni az allergiás panaszokat, és nyugtatja az idegrendszert.
Az orosz természetgyógyászat alapnövénye, mérgek semlegesítésére használják.