Közönséges galaj (Galium mollugo)
A természet gondoskodik minden betegség gyógyításáról. A legtöbb gyógynövényünk egyszerűen a gyomnövény kategóriába tartozik. Ilyen a galaj is. Úton útfélen megtalálni, mégsem tudjuk, milyen fontos hatásokkal rendelkezik egészségünk megőrzéséhez, visszaállításhoz.
A galaj legfontosabb hatása a mirigyrendszer stimulálása, egyensúlyának megőrzése a felborult egyensúly visszaállítása. A pajzsmirigy megbetegedések egyik kiváló ellenszere, mind a túl-, mind az alul működést kompenzálja. Ilyenkor gargalizálva, majd a teát lenyelve használjuk. A visszamaradt teafüvet a pajzsmirigyre tehetjük dunsztkötésben. Bőrön keresztül is felszívódik a hatóanyaga, és hamar eléri a mirigyrendszert. Jó vértisztító, vesebántalmak kezelésére is használható. Tinédzserek problémás, pattanásos bőrét is kezelhetjük teájával külsőleg és belsőleg használva egyaránt. A növény nem tartalmaz hormont, csak olyan természetes vegyületeket, amelyek védik a mirigyrendszert.
A népi gyógyászatban a közönséges galajt daganatos megbetegedések megelőzésére és kezelésére is használták . A növény frissen préselt levét naponta háromszori, étkezések előtt egy-egy kiskanállal kell fogyasztani. Ugyancsak a frissen préselt lével kezeltek epilepsziás betegeket is.
A nyirokrendszer méregtelenítésére , leterheltségének könnyítésére naponta egy csésze galajtea fogyasztása ajánlott a reggeli étkezés előtt fél órával.
A reggeli üres gyomorra történő fogyasztásnál hasznosul legjobban a növény gyógyhatása. Azonban ha ezt elfelejtettük, akkor sincs baj, nap közben is elfogyasztható a galajtea.
Álmatlanság esetén is használhatjuk: citromfűvel, mentával keverhetjük.
Nincs ismert mellékhatása, teája folyamatosan fogyasztható.