Kapor- Anethum graveolens
Virágos hajtásából és magjából emésztést serkentő, szélhajtó, féregűző ital készíthető. Megszünteti a gyomorrontást és az emésztési zavarokat, javítja az étvágyat. Epehajtó, gyomorerősítő és hányingercsillapító. Gyermekeknél a kólikás hasfájásra használatos, mert szél-és vizelethajtó. Csökkenti a has puffadását. Enyhíti a csuklást. Álmatlanság elleni szerként is alkalmazzák. Teájának fogyasztása tejszaporító hatású. Afrodiziákumként is javasolják fogyasztását.
Antimikrobiális hatása a fokhagymáéval vetekszik, éppen ezért akár sebgyógyításra is használható. Továbbá serkenti a tejképződést, és tumort megelőző hatása is ismert.
A kapor A-, B- és E-vitaminokban gazdag, valamint rengeteg ásványi anyagot is tartalmaz, például kalciumot, vasat, rézt, magnéziumot, cinket, foszfort és különböző folsavakat.
Lúgosító tulajdonsága révén segít az elsavasodott szervezet ideális sav-bázis egyensúlyának helyreállításában. A kapor magjában lévő illóolaj gátolja az emésztőrendszerben található káros baktériumok szaporodását, így segít a hasmenést okozó kórokozók elleni küzdelemben. Használata parazitaellenes szerek összetevőjeként is ismeretes.
A kapor vanádium - tartalmának köszönhetően szabályozza az inzulin termelődését és meggátolja a zsír elraktározódását. Ily módon az elfogyasztott szénhidrát nem raktározódik el zsír formájában, hanem egyenesen az izomsejtekbe jutva, energiává alakul át. Krómmal kiegészítve szabályozza a vércikorszintet. A vanádiumnak koleszterinszint-csókkentő hatása is van, de a sportolók és testépítők előszeretettel használják az izmok növelésére. Kevésbé közismert, ám a kaporfőzetek még a narancsbőrrel is felveszik a harcot.
A kapor szívkoszorúér-tágító, ajánlható angina pectoris esetén, csökkenti a magas vérnyomást, és jótékony hatású a szívizom vérellátása szempontjából. Fogyasztása képes csökkenteni a megnövekedett koleszterinszintet, így véd érszűkület miatt kialakuló agyvérzést, infarktust és stroke-ot.