ORBÁNCFŰ – közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) népies megnevezése lyukaslevelűfű
A virágzás kezdete körülbelül egybeesik a nyári napfordulóval, emiatt már a pogány kor is varázserőt tulajdonított e növénynek.Az orbáncfű depresszióra, idegességre gyakorolt pozitív hatását tudományos kutatások is bizonyítják..Lényegesen kevesebb nemkívánt mellékhatást észleltek a növényi készítményekkel, mint a szintetikus szerekkel. Számos forgalomban levő antidepresszáns gyógyszer hatóanyagát orbáncfűből vonják ki.
Az orbáncfű virágából készült teát a gyógyászatban epehólyag-bántalmakban és gyomorfekélyes betegek kezelésére is használják. Kísérletes gyomorfekélyt kivédő hatása igazolt.orbáncfű hatóanyaga megtalálható az alkohol, egészségtelen étkezési szokások stb. által megterhelt máj és májgyulladás kezelésére összeállított többkomponensű készítményekben.Alkoholos kivonatának májműködést serkentő hatását is igazolták. Étvágycsökkentő hatása révén súlycsökkentő és egészséges testsúly megőrző készítményekben is alkalmazzák.
Használják idegesség, ingerlékenység, hangulatváltozások, fejfájás, puffadás, a menstruációkezdetén jelentkező enyhébb alhasi görcsök kezelésére.
Erős immunerősítő, vírusölő hatása van, a népi gyógyászat herpeszvírusra valamint hepatitisz B és C vírusra is ajánlja.
Az orbáncolaj hatásosnak bizonyult sebek, zúzódások kezelésében fertőtlenítő, sebösszehúzó,ránctalanító hatássa miatt. A népi gyógyászat narancsbőrre, műtéti hegek gyógyítására is ajánlja Rosaceára, pikkelysömörre, ekcémára – a bőr gyulladásos betegségeire is alkalmazhatjuk.
Használata kúraszerűen javasolt, 6 hét után 4 hét szünetet tartsunk.
Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító, antidepresszánsok, altatók szedése és epekő esetén, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Fogamzásgátlók és fájdalomcsillapító gyógyszerek hatékonyságát csökkentheti. Fényérzékenységet okozhat.