TÁRKONY (Artemisia dracunculus)
A tárkony Kelet- és Dél-Európa hűvös, hegyes vidékeitől a tatár és mongol pusztákon vadon is nő; tehát, teszik hozzá első magyar leírói, őseink innét hozhatták magukkal. Kissé borsos, sós íze miatt a magyar és főként az erdélyi konyhában változatosan használható: sültek, levesek, bab és krumpliételek, ecetek, saláták, mártások ízesítésére. A tárkonnyal fűszerezett ételek jobban , könnyebben emészthetők . Egyik fő összetevője az esztragol. Ez a tanninokkal, a keserű anyagokkal, a terpénekkel, a flavonoidokkal és a kumarinnal együtt, hozzájárul a gyomor és a máj gyógyulásához.
A tárkonyt széles körben használják főzéshez, de a gyógyászatban is alkalmazzák. Az ókori görögök tárkony rágásával kezelték a fogfájást, mert képes elzsibbasztani a szájat.
A tárkony egy elismert gyógynövény a következő állapotok és tünetek kezelésére:
- Álmatlanság
- Fogfájás
- Gyomorrontás
- Étvágytalanság
- Bélférgek
- Hiperaktivitás
- Anti-bakteriális hatás nyílt sebek esetén
- Depresszió
NYUGTATÓ HATÁSÚ TÁRKONY TEA:
Hogy tárkonyteát készítsünk, vegyünk egy csésze forrásban lévő vizet, és öntsük rá egy evőkanálnyi tárkonyra, majd hagyjuk így állni 10 percig, aztán igyuk meg. Ajánlott legalább egy csésze tárkonyos teát inni naponta.
Annak ellenére, hogy a tárkonynak nincsenek jellegzetes mellékhatásai, nagy ritkán enyhe allergiás reakciókat válthat ki.